KONST / Oljemålningar / Oljemålning 6795052
*
nr 679 5052
Karl Granquist
(1921-1994), Finland
Oljemålning, Karl Granquist (1921-1994), 'gatubild, chevreuse', 1954, utställd Svensk-Franska Konstgalleriet, 40 x 45
Karl Granquist, född 1921 i Finland, död 1994, målare.
Följerätt
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 januari 2011
kl 19:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/1 17:30:25
1
3.000 kr
31/1 13:46:07
2
3.300 kr
31/1 17:03:18
3
3.200 kr
31/1 17:03:31
3
3.400 kr
31/1 18:54:31
4
Vinnande bud
- Tema
31 jan
50-tal
På Metropols 50-talsauktion samlar vi vackra och spännade former från 50-talet.
Läs mer om 50-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland karl granquist norden nordeuropa nordisk olja oljemålning oljemålningar
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:56
-
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:37
*
Karl Granquist
Karl Granquist, född 1921 i Finland, död 1994, målare.
Läs mer om 50-tal
nr 679 5052
Karl Granquist
(1921-1994), Finland
Oljemålning, Karl Granquist (1921-1994), 'gatubild, chevreuse', 1954, utställd Svensk-Franska Konstgalleriet, 40 x 45
Karl Granquist, född 1921 i Finland, död 1994, målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 4.000 kr |
Såld: | 3.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 31 januari 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/1 17:30:25 | 1 | 3.000 kr |
31/1 13:46:07 | 2 | 3.300 kr |
31/1 17:03:18 | 3 | 3.200 kr |
31/1 17:03:31 | 3 | 3.400 kr |
31/1 18:54:31 | 4 | Vinnande bud |
- Tema
31 jan
50-tal
PÃ¥ Metropols 50-talsauktion samlar vi vackra och spännade former frÃ¥n 50-talet.Läs mer om 50-tal
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland karl granquist norden nordeuropa nordisk olja oljemålning oljemålningar
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:56 -
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:37